Az új építésű, magas hőszigetelési szintű épületekben a lakótér szellőztetése egyre fontosabb. A helyes szellőztetés módszerével a beltérben nemcsak kellemes klímát biztosít, hanem otthonát a károsodástól is megóvja.
A helyes szellőztetés az alábbi okok miatt rendkívül fontos:
- Szabályozza a tér nedvességtartalmát, s ezáltal meggátolja a penészképződést
- Felfrissíti az elhasznált levegőt
- Elvezeti a szagokat és káros anyagokat
- Egészséges klímát alakít ki otthonunkban
- Óvja az épületet a nedvességtől
- A légcserével keletkező hőveszteség minimális szinten marad, ami fűtésköltség-megtakarítást eredményez
Ablakon át történő szellőztetés
Az ablakon át történő szellőztetés a legegyszerűbb megoldás a beltér levegőjének rövid idő alatti cseréjére, a páratartalmának szabályozására és a penészképződés kockázatának csökkentésére. A szellőztetésnek három módja létezik:
Rés szellőztetés Hirtelen szellőztetés Keresztirányú szellőztetés
Rés szellőztetés / Rés szellőztetés a mai hőszigetelési sztenderdek mellett főleg télen és nedves terekben nem ajánlott. Az ablakot bukó helyzetbe állítjuk, hogy így a friss levegő bejuthasson a helyiségbe. Ezt a módot nem ajánlott hosszabb ideig alkalmazni. Az ablak ugyanis jelentősen lehűl és megnövekszik a páralecsapódás, és ezzel együtt a penészképződés veszélye.
Hirtelen szellőztetés / Rövid időre (4 – 10 perc) az ablakszárnyat teljesen kitárjuk. A levegő gyors cseréje minimális energiaveszteség mellett történik.
Keresztirányú szellőztetés / A keresztirányú szellőztetés a leghatékonyabb szellőztetési mód. A házban minden ablakot és ajtót kitárunk, és a huzat a beltér levegőjét már 2 – 4 perc alatt teljesen kicseréli.